Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jom Mancing
Mesra.net Forum > Sports, Recreation & Hobby > Sukan & Rekreasi
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
sallehkamil
geng..
kalu ada korang @ member yang nk menduga ikan
di tukun2 dan unjam2 disekitar perairan k.trg..
info aku..
leh tlg kautim harga bot..
VARGTYRADAM666
QUOTE(sallehkamil @ May 24 2006, 08:53 PM)
geng..
info aku..

AKU KAT PANTAI PUN DAH OKE GAK....

OK OK....

KO IKLAN KAN JERH......

sallehkamil
QUOTE(VARGTYRADAM666 @ May 25 2006, 01:28 AM)
geng..
info aku..

OK OK....

KO IKLAN KAN JERH......

no iklan2..
bukan nak berniaga..
just tlg kawan jer..
VARGTYRADAM666
QUOTE(sallehkamil @ May 27 2006, 07:47 PM)
geng..
info aku..

OK OK....

KO IKLAN KAN JERH......

no iklan2..
bukan nak berniaga..
just tlg kawan jer..

KIRA LUH POST TUH PON DAH BULEYH ALA-ALA IKLAN MAAAA laugh.gif wink.gif
sallehkamil
QUOTE(VARGTYRADAM666 @ May 28 2006, 11:05 PM)
QUOTE(sallehkamil @ May 27 2006, 07:47 PM)
geng..
info aku..

OK OK....

KO IKLAN KAN JERH......

no iklan2..
bukan nak berniaga..
just tlg kawan jer..

KIRA LUH POST TUH PON DAH BULEYH ALA-ALA IKLAN MAAAA laugh.gif wink.gif

Zarul
poyo giler si ADAM ni..mcm semua dia tau..

oklah sudah sekian lama aku lihat ko cerita pancing secara GENERAL. Jom kita pergi detail tengok. Tengok ko tau ke tak? Kesian sungguh aku tengok ko goreng orang yg tak pandai pancing.

Jom Mulakan:

Apa beza jigging, trolling, popping, drafting, casting,surfcasting, flyfishing.

Mcm mana nak beza multiplier yg pakai star drag dgn lever drag.

Ada berapa jenis selaman/action lure yg ko tau..

Apa beza bemini twist dgn albright knot.

Apa itu sonar dan gps

ikan apa yang boleh ditangkap dgn kaedah casting

Okeh..aku cabar ko jawab semua soalan di atas memandangkan aku nampak ko semua tau..huhu
VARGTYRADAM666
OKEYH.....

CANTEK.... wink.gif cool.gif
VARGTYRADAM666
JIGGING UMPAN TIRUAN YANG BERMATA KAIL (BIASA MATA 3)
TROLLING UMPAN TIRUAN YANG BERAMBUT (UNTUK MENARIK PERHATIAN)
POPPING ROD KER KAU NAK TAU NIH
DRAFTING DIGITAL KER BY HAND KAU NAK TAU NI... CEHH
CASTING NAK PAKAI BATU LADUNG NO BERAPA KAU NAK NI? NAK HAYUN SAMPAI DENGAN ROD-ROD TERCAMPAK KE LAUT KER laugh.gif
SURFCASTING PANCING KAT TEPI PANTAI LAH....LIBAS ROD KAT PESISIR PASIR PANTAI NUHH HAA....
FLYFISHING BILA IKAN DAH TERSANGKUT TANG MATA KAIL..APA LAGIH.....TARIK ROD MELIBAS KE BELAKANGLAH HAII....

DARI SEGI APA KAU NAK TAU MULTIPLIER TU? BALL BEARING?BREAKING?CASTING?KER MATERIAL?
STAR DRAG BIASA PAKAI KAT PANTAI JERH....LEVER DRAG BIADA NAIK BOT...GERAK TGH LAUT....APA LAGI...GUNA LAH MULTIPLIER LEVER DRAG NUH HAAAA HAII.....

3 JENIS SELAMAN~LAUTAN DALAM,SELAMAN FLOATER,SELAMAN SKIMMER(KAIL TERSANGKUT KERRR)HEHEHEAHAAAHAHA

MINITWIST AKU PAKAI MATA KAIL BERSERAMPANG 3(MATA TIGA) BAWAH SEKALI,PASTU AKU "TACKLE" IKAN DENGAN BATU LADUNG GLOWING,BERSELANG DENGAN "SPINNER BLADES" DALAM 2-3 BARIS ULANGAN PADA ROD BESI/DAWAI KOKOT(BIASA AKU BIKIN SENDIRI PUNYAAA)

KALU ALBRIGHT KNOT...AKU TAU 3-4 CARA GAK...IKUT MATA KAIL....TEMPAT...SUNGAI KER..LAUT KER...PANTAI KER...KOLAM KER....CAMANA NAK TUNJUK DALAM NIH AKU IKAT MATA KAIL...ADEIH.....MATA KAIL UNTUK UDANG SUNGAI...UNTUK MATA TIGA...UNTUK SAUHHH KAPAL LAIN PLAKS CARANYA...HAHHAHAHA

SONAR NAK KESAN DALAM PERMUKAAN MELALUI SEJENIS TEKNOLOGI "PEMBALIKAN GELOMBANG" KAPAL BIASA PAKAI....DIGITAL SONAR PUN DAH BLEYH MASUK DAH DALAM JAM TANGAN CASIO NUHH HAAAA

GPRS KER GPS HAHAHA GLOBAL POSITIONING SYSTEM
NAK GUNA TEKNOLOGI KUNO?ELEKTRONIK?SATTELIT?NIH.... wink.gif

IKAN SALMON BULEYH AJER PAKAI KAEDAH CASTING NUHH HAAA

HAAA

APA LAGIH...JOM AH PANCENG..... laugh.gif
VARGTYRADAM666
HATI BUSUK NAMPAKKKKK laugh.gif wink.gif
IndraPutra
lama tak pancing..
IndraPutra
boleh sapa sapa bagi tau pengalaman, sapa yg pernah pancing dekat kenyir?
Zarul
CASTING NAK PAKAI BATU LADUNG NO BERAPA KAU NAK NI? NAK HAYUN SAMPAI DENGAN ROD-ROD TERCAMPAK KE LAUT KER 
SURFCASTING PANCING KAT TEPI PANTAI LAH....LIBAS ROD KAT PESISIR PASIR PANTAI NUHH HAA....
FLYFISHING BILA IKAN DAH TERSANGKUT TANG MATA KAIL..APA LAGIH.....TARIK ROD MELIBAS KE BELAKANGLAH HAII....

DARI SEGI APA KAU NAK TAU MULTIPLIER TU? BALL BEARING?BREAKING?CASTING?KER MATERIAL?
STAR DRAG BIASA PAKAI KAT PANTAI JERH....LEVER DRAG BIADA NAIK BOT...GERAK TGH LAUT....APA LAGI...GUNA LAH MULTIPLIER LEVER DRAG NUH HAAAA HAII.....

3 JENIS SELAMAN~LAUTAN DALAM,SELAMAN FLOATER,SELAMAN SKIMMER(KAIL TERSANGKUT KERRR)HEHEHEAHAAAHAHA

MINITWIST AKU PAKAI MATA KAIL BERSERAMPANG 3(MATA TIGA) BAWAH SEKALI,PASTU AKU "TACKLE" IKAN DENGAN BATU LADUNG GLOWING,BERSELANG DENGAN "SPINNER BLADES" DALAM 2-3 BARIS ULANGAN PADA ROD BESI/DAWAI KOKOT(BIASA AKU BIKIN SENDIRI PUNYAAA)

KALU ALBRIGHT KNOT...AKU TAU 3-4 CARA GAK...IKUT MATA KAIL....TEMPAT...SUNGAI KER..LAUT KER...PANTAI KER...KOLAM KER....CAMANA NAK TUNJUK DALAM NIH AKU IKAT MATA KAIL...ADEIH.....MATA KAIL UNTUK UDANG SUNGAI...UNTUK MATA TIGA...UNTUK SAUHHH KAPAL LAIN PLAKS CARANYA...HAHHAHAHA

SONAR NAK KESAN DALAM PERMUKAAN MELALUI SEJENIS TEKNOLOGI "PEMBALIKAN GELOMBANG" KAPAL BIASA PAKAI....DIGITAL SONAR PUN DAH BLEYH MASUK DAH DALAM JAM TANGAN CASIO NUHH HAAAA

NAK GUNA TEKNOLOGI KUNO?ELEKTRONIK?SATTELIT?NIH.... 

KAKAKKAKAKA...nak tergelak berguling guling aku tengok JAWAPAN ko tadi..hahaha.. nampak sangat ler ko main tembak kromok jer jawapan tu.. ko ni, nak sembang biar betul.. tu la.. lain kali JGN taram jer kalo tak reti..hehehhe.. jgn bodoh kan orang yg tak reti pancing.. biggrin.gif
Zarul
Masih boleh diterima jawapan ko..tapi kebanyakkan orang jigging guna single hook ler bang..hehhe

Berambut apa pulak ni ? biggrin.gif Hehhee... Trolling dalam istilah melayu adalah 'menunda' samada umpan ikan betul atau pun gewang (lure). Di laut orang biasa trolling guna RAPALA cd 14-18, Halco, Storm. Kalau di muara cukup sekadar saiz CD14. Ikan yang boleh ditangkap dgn kaedah ni ialah seperti, tenggiri, layaran, tongkol,GT, dll

Popping rod apa pulak nih? Hehhehe..kan aku tanya apa itu popping. Popping ialah satu teknik menggunakan popper (gewang permukaan air), Top water lure. Caranya ialah dgn membaling dan tarik gewang tadi. Gewang tadi akan menghasilkan bunyi 'pop' yg akan membuatkan ikan tadi marah dan seterusnya menghentam popper tadi.
Kalau di laut, orang biasa popping GT, cupak, dll. Kalau di air tawar orang biasa popping, toman dan sebarau.

Aku cerita pancing. Apa kena mengena pulak dgn digital tak digital nih..hehehe. .Takder kaitan langsung. Drafting dalam bahasa melayu ialah 'menghanyut' umpan, samada hidup atau mati. Teknik begini biasa digunakan utk memancing tenggiri, layaran, aruan tasik dll.

CASTING NAK PAKAI BATU LADUNG NO BERAPA KAU NAK NI? NAK HAYUN SAMPAI DENGAN ROD-ROD TERCAMPAK KE LAUT KER
Batu ladung apa pulak ni bang? Hehhee... 'Casting' dalam bahasa melayu ialah teknik 'mengilat' iaitu teknik menggunakan umpan tiruan samada seperti, spinner bait, top water lure, deep diver, shallow runner, softplastic, fly, dan lain lain..heheheh..

Ni kira betul lah jawapan nih...ni aku tak tanya detail lagi nih..kalo tanya detail..susah hang..hehee

Mana ada libas-libas bang..apa ko merepek nih.. hehehhe.. 'Flyfishing' dalam istilah melayu ialah 'pancing layang' yang menggunakan umpan 'fly' sebagai senjata utama mereka. 'Fly' ini biasa nya dibuat sendiri oleh angler tadi. umpan 'fly' ialah umpan tiruan yg berbentuk seperti belalang, pepatung, semut, ulat, dll. 'Fly' ini dapat menipu banyak gerak geri umpan sebenar tadi.

Hahahha..star drag ialah drag berbentuk bintang di pemutar reel. Kebanyakkan 'star drag' digunakan kepada baitcaster ringan seperti 'low profile baitcaster' dan set mulplier ringan. Penn Senator masih menggunakan star drag. Lever drag ialah drag di kebanyakan reel utk 'big game' multiplier.. senang digunakan. Pemancing hanya perlu menolak, menarik drag utk mengawal drag. Lever Drag juga lebih kuat.

Lautan dalam apa pulak nih..heheh..selaman gewang/lure ialah deep runner, shallow runner, top water, singking,

- Salah jawapan ni.. mana ada "MINITWIST" le bang..ayat sebenarnya ialah "Bemini Twist". Haha.. Bemini twist adalah salah satu cara ikatan yg memerlukan kita ikat tali dgn bantuan samada, lutut, jari kaki dan sebagainya. Tujuan bemini twist knot ni ialah..ia menghasilkan ikatan sangat kuat dan hampir 90% kekuatan. Tali tidak mudah terputus akibat terpotong.

Albright knot mana ada 2-3 cara..heheheh.. apa la ko merapu nih. Albright knot adalah salah satu cara ikatan nak ikat dari 2 jenis tali berlainan ketebalan. Biasa utk kita kita join dgn leader/perambut yg lebih tebal.

NAK GUNA TEKNOLOGI KUNO?ELEKTRONIK?SATTELIT?NIH....
Sonar..ni alat mengesan frekuensi bunyi dari ikan. Bunyi yg dihasilkan akan terbit/muncul di screen sonar tadi utk panduan pemancing. GPS ialah penentu arah kordinat tempat.

Aduh lah.. lemah IT betul ko nih..kalo ko nak tau, ikan Toman, Sebarau, haruan, ketutu, peacock bass, talapia boleh ditangkap dgn casting nih..hehehe.. iaitu boleh ditangkap dgn cara mengilat. biggrin.gif

Hehhehe..takper..teruskan belajar..merendah diri, jgn meninggi diri. wink.gif
VARGTYRADAM666
Hahahha..star drag ialah drag berbentuk bintang di pemutar reel. Kebanyakkan 'star drag' digunakan kepada baitcaster ringan seperti 'low profile baitcaster' dan set mulplier ringan. Penn Senator masih menggunakan star drag. Lever drag ialah drag di kebanyakan reel utk 'big game' multiplier.. senang digunakan. Pemancing hanya perlu menolak, menarik drag utk mengawal drag. Lever Drag juga lebih kuat.

HAA COBA KAU TENGOK PERBEZAAN LAIN STAR DRAG DENGAN LEVER DRAG SELAIN YANG JELAS KAT PEMUTAR REL TU...BEARING DIA.... laugh.gif

Mana ada libas-libas bang..apa ko merepek nih.. hehehhe.. 'Flyfishing' dalam istilah melayu ialah 'pancing layang' yang menggunakan umpan 'fly' sebagai senjata utama mereka. 'Fly' ini biasa nya dibuat sendiri oleh angler tadi. umpan 'fly' ialah umpan tiruan yg berbentuk seperti belalang, pepatung, semut, ulat, dll. 'Fly' ini dapat menipu banyak gerak geri umpan sebenar tadi.

LAHHH DAH KENA KAT UMPAN TIRUAN TUH... TARIK AHHH LIBAS SATOO KALI KE BELAKANG... laugh.gif

Albright knot mana ada 2-3 cara..heheheh.. apa la ko merapu nih. Albright knot adalah salah satu cara ikatan nak ikat dari 2 jenis tali berlainan ketebalan. Biasa utk kita kita join dgn leader/perambut yg lebih tebal.

BANYAK LAHH CARA "JOINING" TALI TUH HA..... SIMPULAN PENGAIL....SIMPULAN MATI....LAGIH ELOKKK laugh.gif
sallehkamil
hehehe..
fly fishing tu camne zarul..
ko mahir ke..
Zarul
salleh.. laugh.gif
Aku mmg tak pro flyfishing ni. Tapi banyak kali masuk class. Aku belajar kejap flyfishing dekat tackle box subang...tapi separuh jalan..kalau ko berminat aku boleh kenalkan dekat kaki kaki aku. Aku belajar kejap cara buat standard fly mcm clouser minnow, cristmas tree, dll..

Tapi spinfly aku layan ler.. spinfly ini ialah teknik memancing guna reel spinning dgn umpan fly. Lebih disyorkan guna meehun rod yg panjang mcm 8kaki dgn reel bersaiz 1000 mcm Shimano Biomaster 100, Ultegra 1000 dll. Tali max 6lb dgn guna splitshot.

Ko kaki laut ye salleh..?
Ko dari terengganu ke? Boleh korek ilmu dgn ko..

Adam:
Aku tak suka berselindung, dan aku lebih suka cakap berterus terang utk ubah seseorang. Mintak maaf aku katakan, aku tak best ler borak dgn ko..Takder apa˛ idea ko sumbangkan, melainkan EGO ko sendiri.. sad.gif Kesemua jawapan ko adalah JAWAPAN AM yg ingin menunjukkan konon konon ko MASTER dalam pancing nih. Yang paling tak bagus, ko tololkan orang yang tak reti pancing. Tak baik tu.

Orang mcm ko susah nak pergi jauh sbb tak suka belajar. Ko lebih suka bercerita daripada mendengar/mengkaji. Kalau cerita ko tu betul takper. Ini nampak sangat tak betul. Kalau kawan˛ aku baca posting ko mesti dorang tergelak. Jadi sebelum orang lain gelakkan ko, lebih baik aku tegur ko dulu.

Nasihat Ikhlas aku kpd ko sbg seorang kawan : Ikut kata orang tua, biar tunduk padi berisi.
VARGTYRADAM666

Nasihat Ikhlas aku kpd ko sbg seorang kawan : Ikut kata orang tua, biar tunduk padi berisi.
ORANG IKHLAS TAK AKAN CAKAP DENGAN LISAN/PENULISAN PERKATAAN IKHLAS....

KAU KAJI BALIKK wink.gif
sallehkamil
aku dr trg..
nak kata kaki mancing laut tu x jugak..
sungai pun aku bantai..
laut ada la dlm 2mggu skali turun..
ari jumaat lepas aku pi..
byk jgk dapat ebek ngan cermin..
ilmu asas sket2 ada la..
tu pun tanya member2 yg senior..
ari khamis ni nak turun lagik..
jom arr join.. biggrin.gif
Zarul

KAU KAJI BALIKK 

Suka ati ko lah labu.. laugh.gif

Salleh..ko trengganu kat mana..? Aku penah pegi pulau tenggol dgn tekong abg din. Banyak ebek sana..
sallehkamil
QUOTE(Zarul @ Jun 8 2006, 02:40 PM)

KAU KAJI BALIKK 

Suka ati ko lah labu.. laugh.gif

Salleh..ko trengganu kat mana..? Aku penah pegi pulau tenggol dgn tekong abg din. Banyak ebek sana..

k.trg..
kelmarin byk jgk aku dapat ebek n cermin..
ebek dlm 4kg..
lain yg di cari..
lain yg dapat..
igt nak menduga siakap merah n jenahak.. biggrin.gif
Esquento
::SEBENTAR MENGGANGGU::
PADA SESIAPA YANG BERMINAT UTK JOIN GATH MESRA PANTAI TIMUR,
MASIH SEMPAT UTK MEMBUAT PEMBAYARAN- TEMPT MASIH ADA.

UTK MAKLUMAT LANJUT SILA KE XTVT & PERJUMPAAN (TASIK CHINI) @
GATH PANTAI TIMUR
IndraPutra
kat mana kolam air masin yg best dekat KL?
VARGTYRADAM666

AHA......

AKU DAPAT SEKOR...2 EKOR LAGIH ORG LAIN DAPAT....

VARGTYRADAM666
MAIN LAH NAMPAKKK
VARGTYRADAM666
KORANG PNAH DAPAT IKAN NIH??

GILA PUNYA BERAT....

SIB BAIK ADA CROSS BOW TUH HAA.....

PASTUH DENGAN REL SHIMANO AKU.... NGAN ROD AKU MASOK LAUT...PASAL MARLIN...KECIK LAGI DARI NIH....

HADEIH....
VARGTYRADAM666
QUOTE(sallehkamil @ Dec 12 2005, 11:13 PM)
QUOTE(VARGTYRADAM666 @ Dec 5 2005, 09:24 PM)
SALLEH BLOM KELUAR DARI KENYIR KER? KELAH BAKAR SATOOOOOOO rolleyes.gif

kali ni balik kosong je..
seko pun tak dapat kelah
dah pupus kot
sebarau je buas memburu umpan

TENGOK MUSIM GAK....
VARGTYRADAM666

QUEEN_ROSE
beso nyeee
sallehkamil
aruan tasik..
salah satu ikan yg mempunyai daya juang yg tggi... biggrin.gif
duke
Teman main kolam aje weh!
gryphoon81
Assalamualaikum kepada semua sahabat kaki pancing semua saya pun merupakan salah seorang kaki pancing di darat dan di laut.Kalau tak salah saya dalam bulan 9 ni nanti maybe 25 hb September 2006 Taman Pertanian Shah Alam akan menganjurkan pertandingan memancing disana.Bayarannya masih belum diketahui tapi yg saya ketahui mmg ikan didalam kawasan tu banyak dan besar so kalau ada info baru sy akan bgtau..ok? Oh ya dimana tempat yg saya boleh memancing saya dgr ada tempat di putra perdana ada tempat untuk memancing betul ker?ada sesiapa yang tahu? cool.gif
gryphoon81
QUOTE(IndraPutra @ Jun 1 2006, 02:22 PM)
boleh sapa sapa bagi tau pengalaman, sapa yg pernah pancing dekat kenyir?

kawe pernah mancing kat sana..mmg syok byk ikan kat sana ...
ioriamd
QUOTE(sallehkamil @ Jun 19 2006, 12:45 AM)
aruan tasik..
salah satu ikan yg mempunyai daya juang yg tggi... biggrin.gif

demo tgnu kat area mana? besut ko? kalo besut.. bleh la join skali smile.gif
sallehkamil
musim2 tengkujuh ni..
joran kasik simpan dulu..
kita pakat g pasang pukat.. biggrin.gif
ayasofya
penah memancing kat lombong tinggal ngan kat kolam ikan keli
kat lombong tu
best gile
coz punya le ketagih nak memancing n masukkan umpan dalam lombong....
time geli tu bila nak masukkan cacing tu
ekkkkkk ohmy.gif
mcnaz
the latest pancing kat gunung belumut, kluang, johor. Masa tu pakai tali benang, batang kailnya guna kayu rotan...sronok gak sbb dpt ikan seluang n lampang brjalur kunin...pas2 ajar anak murid nangkap ikan...depa sronok bukan main yalah first time mancing trus dapat ikan...mula2 2 depa takut/geli gak pegang cacing...maklumla anak bandar...pas2 layaaannnn.... tongue.gif
gryphoon81

Trip pulau sembilan (P9) bersama ikan talang.
gryphoon81

NGai-X
stakat angkat ikan kat pasar pun bule bikin bang..ekekeke

jgn mare haaa..

mana ini tuan umah topik pompan kronik nih? ghindu la ai ekeke
sallehkamil
QUOTE(gryphoon81 @ Jan 4 2007, 11:38 AM)

cayalah..go fish go..
klu nak try trip mancing k.terengganu..
leh try spesis gred A plok..
koling2 la..
gryphoon81
gryphoon81
gryphoon81
DoraDxplorer
QUOTE(gryphoon81 @ Mar 19 2007, 10:55 AM) *

pesal ikan2 ni nmpk mcm ikan2 yg jual kt pasar yg aku pi semlm? blum.gif
awi_dicu

QUOTE(gryphoon81 @ Mar 19 2007, 10:53 AM) *

Nak tanya org yang pro pasal mancing ni... Kalau mancing laut ada ke guna alat Fishfinder & GPS, ke main redah dan cuba2. Sebab kalau kat sungai kecik2 tu bolehlah main cuba2, kalau kat laut lepas macam mana nak tahu lubok ikan.

Lagi satu, benda ni pun mahal-rasanya tak semua pemancing mampu kot... smile.gif

danishaiqal_2005
biasanya umpan yang paling sesuai untuk ikan air tawar ni apa ek? contoh rohu, baung, keli dan pacu... patin juga..
duke
Umpan? Korang bole pegi kat kedai2 pancing yg ada. Melambak umpan bole pakai. Tapi ingat! Lain tempat, lain menu makanannya. Ko kena cuba dan try dan test selalu. Baru le ko tahu ikan kat tempat tu suka makan apa.
gryphoon81
utk semua pertanyaan tu bro akn cuba jawab esok..hehe
gryphoon81
QUOTE(awi_dicu @ May 28 2007, 06:46 PM) *
QUOTE(gryphoon81 @ Mar 19 2007, 10:53 AM) *

Nak tanya org yang pro pasal mancing ni... Kalau mancing laut ada ke guna alat Fishfinder & GPS, ke main redah dan cuba2. Sebab kalau kat sungai kecik2 tu bolehlah main cuba2, kalau kat laut lepas macam mana nak tahu lubok ikan.

Lagi satu, benda ni pun mahal-rasanya tak semua pemancing mampu kot... smile.gif

Kebiasaanya ada bot nelayan yg mempunyai alat spt yg disebutkan spt diatas..manakala bot2 yg tidak mempunyai alat2 tersebut tekong bot yg memainkan peranan dgn mempergunakan pengalaman yg ia perolehi setelah bertahun2.Selain daripada itu utk kategori pancingan dilaut kita juga bergantung pada faktor cuaca,pasang surut dan juga rezeki..so kita berdoa sajalah pada Allah utk mengharapkan hasil.
harriemaulana

Praktikkan konsep 'Catch and Release' demi kesinambungan generasi akan datang.... dan peliharalah alam anugerah Allah ini.. kalau mereka boleh melakukan kenapa tidak kita? wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.